12.11.2018 Dolar Yorumları

dolar ne olur
dolar yorumları, dolar analizi

Merhaba değerli dostlar. yarının analizini bugünden paylaşalım istedik. Malum bugün günlerden pazar ve piyasalar kapalı. Geçtiğimiz hafta volatilitesi oldukça yüksek bir haftayı geride bıraktık. Hafta başında yaşanan düşüşler, haftanın ortasında yerini yükseliş hareketine bıraktı. Haftanın son işlem gününde ise yükselişle başlayıp günü ve haftayı düşüşle kapadık.

Yapmış olduğumuz dolar yorumları içerisinde Cuma günü dolar kurunda teknik göstergelerinde yukarıya döndüğünü ve bu nedenle 5,514 ve 5,56 denemelerinin sürpriz olmayacağını vurgulamış ancak bizim için önemli olanın haftalık kapanış olacağını da belirtmiştik. Nitekim 5,542 seviyesine kadar yükselen bir dolar kuru izledik ancak aynı kur gün sonunda 5,50 seviyesinin altına inerek 5,46 seviyelerinden haftayı kapadı.

[irp posts=”66″ name=”Dolar Ne Olur ? Yükselir mi – Düşer mi”]

Dolar Ne Olur ?

Yükselişlerin yaşandığı bir hafta olsa da haftayı kısmen de olsa hafif pozitif kapadık diyebiliriz TL için. Önümüzdeki hafta yani yarın ve sonrasında bizi ciddi bir siyaset ortamı bekliyor olacak. Erdoğan Trump görüşmelerinden satış başları, Trump – Putin görüşmelerinden çıkacak satır başları hem ekonomimiz hem de dünya ekonomisi açısından yön tayin edici olabilirler. Bu nedenle siyasi gelişmeleri ve içerisinde Trump’ın olduğu ikili görüşmeleri yakından takip etmekte fayda olacaktır. Dolar kuruna teknik olarak bakar isek;

Günlük dolar grafiğinde izleyeceğimiz bölgeler yukarıda 5,58 seviyesi aşağıda ise 5,431 seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. 5,431 seviyesinin aşağı yönlü kırılması ile birlikte 5,373 seviyesi hedeflenebilir.

dolar yorum
guncel dolar analizi

Günlük grafikte olası yükselişlerde 5,58 seviyesi hedef noktası olabileceği görüntülenmektedir. Düşüşlerde ise 5,43 seviyesinin atlına inilmesi önem kazanacaktır. Ancak bu tip volatilitenin yüksek olduğu hafta başlarında sadece günlük grafiğe bakılarak düşünmek yanlış olacağından aşağıda 4 saatlik dolar grafiğini de görüntülemekte fayda olacaktır.

Usdtry Grafik Analizi

 

Dolar tl paritesinde haftanın son işlem gününde yaşanan yükselişlerin kapanışta etkili olamadığını izledik. 5,46 seviyelerinden kapanan dolar tl paritesi için 5,52 seviyesine kadar yeniden bir yükseliş hareketi yaşanması mümkün. Ancak bu seviyeye doğru yükselişler piyasa oyuncuları tarafından satış fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilir ve bu durumda yeniden sert satışlar izleyebiliriz. Tabi burada teknikten ziyade Trump – Erdoğan görüşmesinden çıkması beklenen olumlu söylemlerin de etkisi olabilir.

dolar tl paritesi yorumları
dolar tl analizi

Trump ile Erdoğan görüşmesi piyasaların beklentilerini karşılayacak sonuçlara neden olmaz ise dolar tl paritesinde 5,56 ve 5,63 seviyelerine doğru yeni yükselişler yaşanma olasılığı mevcuttur. Bu seviyeler üzerinde ana direnç noktamız ise 5,79 seviyesi olacaktır.

Dolar tl paritesinde yaşanabilecek geri çekilmelerde ise 5,424 seviyesini takip ediyor olacağız. 5,42 seviyesinin atlında yaşanabilecek fiyatlamaların oluşturacağı saatlik kapanışlar bizi yeniden ilk etapta 5,35 sonrasında ise 5,30 seviyelerine sürükleyebilir.

[irp posts = “475” name = “09.11.2018 Dolar Resimleri”]

Bu hafta içerisinde Erdoğan’ın yapacak olduğu görüşmeler dışında Brexite dair gelişmeler de dolar kuruna etki edebilir. Hafta kapanışını TL ye karşı güçsüz yapsa da diğer ülke para birimlerine karşı  zirveye yakın kapayan doların önümüzdeki hafta nasıl bir seyir izleyeceği önemli olacaktır.

Dolar endeksinde yaşanabilecek aşırı değerlenmeler dolar tl paritesini de yukarı yönlü hareketi destekleyebilir. Dxy’de yaşanabilecek satışlar ise dolar tl paritesinin de gerilemesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle dolar endeksi üzerinde oluşacak fiyatlamaları da yakından takip etmekte fayda olacaktır. Özellikle uzmanların dolar yorumları içerisinde vurguladıkları euro dolar paritesinde 1.10 seviyesi altını test etme ihtimalinin arttığı bir ortamda Dxy’nin aşırı değer kazanma ihtimali göz ardı edilmemelidir.

[alert type=”warning” icon-size=”big”]Yasal Uyarı: dolarforum.Com’ da yer alan bilgi, yorum ve paylaşımlar “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında olmamakla beraber, bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada paylaşılan hiç bir içerik yatırım tavsiyesi veya öneri niteliği taşımamaktadır.[/alert]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*