Altın Ne Olur? Uzmanların Güncel Altın Yorum ve Analizleri 2022

altın ne olur altın fiyatı yükselir mi düşer mi
altın ne olur altın fiyatı yükselir mi düşer mi

Türkiye’de en çok yatırım yapılan finansal enstrümanlar listesinde başı yıllardır altın çekiyor. Dünyada da en çok talep edilen yatırım araçlarından biri altın. Bu nedenle fiyatları günlük olarak takip ediliyor. Biz de bu sayfamızda altın fiyatlarını ele alacağız. Altın fiyatları ne olur, uzmanların güncel altın yorum ve analizleri ne yönde? Altın ne olur, yükselir mi düşer mi gibi soruları cevaplandırmaya çalışıyoruz.

Küresel Piyasalarda ve Türkiye’de Altın Fiyatları

Türkiye’de altın son yıllarda ciddi bir sıçrayış yaşadı. Özellikle son 1 yılda 2 katına çıkan altın fiyatları ile yatırımcıların gözü bu tarafa çevrildi. Zaten yıllardır rağbet gören gram altın daha fazla rağbet görmeye başladı.

Şu sıralarda 980 lira üzerinde fiyatlanan gram altının yükselişindeki en büyük etken ise dolar kuru oldu. Yani Türk Lirasının değer kaybediyor olması. Global piyasalarda bakıldığında altın fiyatlarında aşırı bir yükseliş söz konusu değil. Buna karşın Türkiye’de altın fiyatları ciddi anlamda yükselişte. TL’de yaşanan değer kaybı nedeniyle yükselen altın fiyatları yatırımcısını sevindirirken, borçlusunu veya evlenecekleri ise üzüyor.

Ons altın tarafında ise fiyatlama gram altına göre daha sakin. Şu sıralarda 1,850 dolar civarında bir fiyatlama içerisinde olan ons altını etkileyen faktörler oldukça fazla. Son dönemde yaşanan Ukrayna -Rusya krizi, beraberinde getirdiği enerji krizi, Fed’in faiz artırım sürecine girmesi gibi detaylar altın fiyatlarını ciddi anlamda etkilemekte.

Güncel Altın Fiyatı Analizleri – 12.08.2022

Bu bölümde uzman analistlerin, aracı kurum ve bankaların günlük forex bültenlerinde paylaşmış oldukları altın analizlerini bulabilirsiniz. Teknik ve temel analiz anlamında sizleri bilgilendirecek, gün içerisinde açıklanacak olan ekonomik takvim verileri ile fiyatlamaları etkileyebilecek gelişmeleri bu bölümde bulabilirsiniz.

İnfo Yatırım – Altın Yorumları – 12.08.2022

Haftaya 1773 dolar seviyesinde başlayan ons altın, hafta boyunca dalgalı bir seyir izledi. Hafta ortası 1807 seviyesine kadar yükseliş gösterse de daha sonra kademeli düşüş sergileyerek 1790 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştirdi. 2 haftadır yükselişle haftayı bitiren değerli metal, haftaya başlangıç seviyesinin bir miktar üzerinden fiyatlanıyor ve haftanın son işlem gününde bu fiyatlamalardan tamamlanırsa 3 haftadır yükselişine devam etmiş olacak. Dün 1791 seviyesinden açılan değerli metal, gün boyu izlediği seyirde bir miktar değer kaybı ile 1789 seviyesinden günü tamamladı.

Dün piyasalar ABD işsizlik maaşı başvuruları ve ABD ÜFE verisini takip etti. ABD ÜFE beklenilenin altında yıllık bazda 9,8 gerçekleşti ve İşsizlik Maaşı Başvuruları ise 262K seviyesinde gelerek beklenilenin altında bir performans sergiledi. ABD kanadından gelen verilerin beklenilenden daha yumuşak gelmesi, piyasalarda Fed’in faiz artış hızında yavaşlama göstermesi havası oluşturdu ve bu durum değerli metale pozitif yansıdı. İlerleyen günlerde Fed üyelerinden gelecek olan açıklamalar tahminlerin boyutunu netleştirecektir. Fed’in sıkı para politikasına devam etmesi ve faizlerde taviz vermemesi durumunda ons altın üzerindeki baskı unsurları oluşabilir. Yeni günde 1788 seviyesinden açılan ons altında piyasalar, TSİ 17:00’da ABD’den gelecek olan Michigan tüketici Beklentileri verisini izleyecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1800 – 1815 – 1825 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1785 – 1775 – 1765 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Anadolu Yatırım – Altın Yorumları – 12.08.2022

Ons Altın fiyatları dün 1,783 – 1,799 bandında yatay hareket ederken, 1,789 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Dün takip ettiğimiz ABD ÜFE verisinin beklentilerin altında gelmesi sonrası dolar endeksinde yaşanan geri çekilme ons altın fiyatlarını 1,799 seviyelerine taşıdı.

Bundan sonraki süreçte 10 yıllıkların seyri ve 1,800 üzerinde tutunma çabalarını takip etmeye devam ediyoruz. Yukarı yönlü hareketlerde 200 günük A.O. olan 1,838 seviyesini direnç olarak takip ederken, olası aşağı yönlü hareketlerde 50 günlük A.O. olan 1,765 bölgesini destek bölgesi olarak önemsiyoruz.

A1 Capital – Altın Analizi – 12.08.2022

Ons/Altın’da dün dar bantta dalgalı bir seyir etkili oldu ve %0.16 hafif düşüş ile 1789.52$ seviyesinden kapanış gerçekleşti. Son günlerde uzun vadeli düşüş trend direncinin çevresinde hareket eden Ons/Altında etkili olan satışların karşılandığını görüyoruz. Ancak 1800$ seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleşmedikçe gevşeme eğiliminin arttığını görebiliriz.

Yaşanabilecek geri çekilmelerde ise 1758$ seviyesi ilk destek noktası olarak takip edilebilir.

DESTEK 1758 1687 1685
DİRENÇ 1800 1835 18791024-1038$ bandında hareket eden Gram/Altın günü %0.24 oranında kazanımı ile 1032.37 TL’den kapattı. Kısa vadeli göstergelerin güç kaybediyor olması gevşeme eğiliminin artabileceğini gösteriyor. 1033-1042 direnç bandının üzerinde kapanış gerçekleşmedikçe kar satışlarının etkisini arttırdığını görebiliriz.

Yaşanabilecek geri çekilmelerde ise 1000TL seviyesi ilk önemli destek noktası olarak takip edilebilir. Bu desteğinin kırılması gevşeme eğilimini hızlandıracaktır.

DESTEK 1000 950 942
DİRENÇ 1033 1042 1058

Altın Fiyatları Ne Olur?

Yatırımcılar tarafından en çok sorulan soru altın ne olur, altın fiyatı yükselir mi düşer mi gibi sorular. Bu sorulara yanıt vermek oldukça güç. Özellikle TL bacaklı altın tarafında. Yani gram altın, çeyrek altın gibi enstrümanlar hakkında net fikirler yürütmek oldukça güç. Bunun nedeni ise dolar kurunun fiyatlara etkisi.

Ons altın için konuşacak olur isek, şu an fiyatlamaları etkileyebilecek gelişmeler arasında Fed’in sıkılaşma politikası neticesinde faiz artırımları, Rusya-Ukrayna krizi, enerji krizi ve gıda krizi ihtimali gibi detaylar yer alıyor diyebiliriz. Yine ABD’de ekonomik takvim verileri ve enflasyonu dizginlemeye yönelik alınabilecek kararlar ons altın fiyatı üzerinde etkili olabilir.

Altın ne olur sorusuna cevap verebilmek için altın fiyatlarını etkileyebilecek faktörleri bilmekte fayda olacaktır. Bu nedenle şimdi hem ons altın fiyatına etki eden hem de gram altın fiyatlarına etki eden faktörleri detaylı bir şekilde sıralayalım.

Kapalı Çarşı Altın Fiyatları 12.08.2022

Bir çok yatırımcı kapalı çarşı altın fiyatlarını takip ediyor. Gram altın ne kadar, tam altın kaç tl oldu, çeyrek altın fiyatı ne kadar gibi soruları aratan yatırımcılar var. Bu bölümde Kapalı çarşı altın fiyatlarını bulabilirsiniz.

Altın Çeşidi Alış Fiyatı Satış Fiyatı
Gram Altın 1,035 TL 1,037 TL
Çeyrek Altın 1,698 TL 1,710 TL
Tam Altın 6,950 TL 7,055 TL
Ons Altın 1,797 $ 1,805 $
Cumhuriyet Altını 6,920 TL 7,030 TL
Kapalı Çarşı Altın Fiyatları, Güncel Anlık Kapalı çarşı altın fiyatları 2022

Kapalıçarşı’da gram altın, çeyrek altın gibi en çok kullanılan altın çeşitlerinin alış-satış fiyatlarını paylaştık. Kapalıçarşı dışındaki kuyumcularda da ortalama fiyatlar bu şekilde uygulanmaktadır. Ancak Kapalıçarşı dışındaki kuyumcularda altın makas aralığı biraz daha fazla olabilmekte. Bu nedenle alım-satım yapmadan önce fiyatları kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Ons Altın Fiyatını Etkileyen Faktörler

Tüm dünyada işlem gören ve altın denildiğinde akla gelen altın çeşidi ons altındır. Yani altı fiyatı denildiğinde dünyanın hemen her yerinde ons altın fiyatı anlaşılır. Dolayısı ile dünyadaki bir çok gelişme ons altına etki etme potansiyeli taşımaktadır.

 • ABD’de ve gelişmekte olan ülkelerde enflasyon oranları
 • ABD Merkez Bankası Fed’in faiz ve para politikası kararları
 • Savaş- terör olayları vb. gelişmeler
 • VİX korku endeksinde yaşanan sert değişimler
 • Emtia ürünlerinin genel olarak fiyat hareketleri
 • Altın arz- talep dengesi
 • Ekonomik krizler, büyüme, işsizlik vb veriler
 • Jeopolitik riskler ve gelişmeler
 • Hindistan’ın düğün sezonlarında altına olan talebi

Ons altın fiyatlarına etki eden faktörler bu şekilde. Türkiye’de altın fiyatlarını etkileyebilecek gelişmeler ise biraz daha farklı.

Türkiye’de Altın Fiyatını Etkileyen Faktörler

Bu bölümde ise gram altın fiyatlarını etkileyen faktörleri sıralayalım. Aslında sadece gram altını değil, çeyrek altın, tam altın, 5’i bir yerde gibi altın çeşitlerini etkileyen faktörler de diyebiliriz. Yani kısacası ons altın dışındaki Türkiye’de işlem gören altın çeşitlerini etkileyen faktörler diyebiliriz.

 • Ons altın fiyatlarında yaşanan yükseliş ve düşüşler
 • Dolar kurunda yaşanan yükseliş ve düşüşler

Aslına bakarsanız Türkiye’de altın fiyatlarını sadece bu iki madde etkilemekte. Çünkü gram altın fiyat hesaplaması dolar kuru ve ons altın cinsinden yapılıyor. Bu nedenle ikisine etki eden faktörler Türkiye’de altın fiyatlarını etkilemektedir. Kısaca gram altın hesaplamasına da değinmekte fayda var.

Gram Altın Hesaplaması

Hesaplama yapılırken dolar kuru ve ons altın kullanılıyor. Formülü ise şu şekilde; 1 ONS = 31,10 gram altın olarak ifade edilmekte. Yani 1 ons altın şu sıralarda 1,850 dolar. Hemen doları TL’ye çevirelim. Şu an dolar kuru 16,75X1,850$ denildiğinde, 30,987 rakamı bulunuyor. 30,987/31,10 denildiğinde ise gram altının şu anki fiyatı 996 lira bulunuyor.

Ons Altın Ne Olur?

Fiyatlamaları etkileyebilecek gelişmeleri belirttik. Şu an için altında yön aşağı görünüyor. Belirttiğimiz ons altını etkileyen faktörleri inceleyerek sizler de altın fiyatlarını tahmin etme konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Tabi bunlar işin temel analiz kısmını oluşturmakta. Teknik analiz öğrenerek, grafik okuma ve çeşitli indikatörler kullanarak fiyat tahminlerinizi daha tutarlı hale getirebilirsiniz.

Gram Altın Fiyatı Ne Olur?

Türkiye’de altın fiyatlarını etkileyen faktörleri yukarıda sıraladık. Bu faktörleri bilmenizde fayda var. Çünkü altın analizi yaparken temel analiz anlamında sizin büyük bir yol kat etmenizi sağlayacaktır. Teknik analizde ise graik okumayı öğrenerek kendi grafiklerinizi çizebilirsiniz. Yine en çok kullanılan indikatörler arasından seçeceğiniz indikatörlerle de fiyat tahminlerinizi daha tutarlı hale getirme fırsatı bulabilirsiniz.

Bu bölümde altın ne olur, altın fiyatları ne kadar gibi soruların cevaplarını paylaştık. Altın fiyatlarını etkileyen faktörlerin başında gelen dolar kurunu da takip etmek önemlidir. Bu nedenle dolar ne olur sayfamızı da ziyaret etmeniz faydalı olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*