Altın Ne Olur? Altın Yükselir mi Düşer mi? Altını Etkileyen Faktörler 2022

altın ne olur altın fiyatı yükselir mi düşer mi
altın ne olur altın fiyatı yükselir mi düşer mi

Türkiye’de en çok yatırım yapılan finansal enstrümanlar listesinde başı yıllardır altın çekiyor. Dünyada da en çok talep edilen yatırım araçlarından biri altın. Bu nedenle fiyatları günlük olarak takip ediliyor. Biz de bu sayfamızda altın fiyatlarını ele alacağız. Altın fiyatları ne olur, uzmanların güncel altın yorum ve analizleri ne yönde? Altın ne olur, yükselir mi düşer mi gibi soruları cevaplandırmaya çalışıyoruz.

Küresel Piyasalarda ve Türkiye’de Altın Fiyatları

Türkiye’de altın son yıllarda ciddi bir sıçrayış yaşadı. Özellikle son 1 yılda 2 katına çıkan altın fiyatları ile yatırımcıların gözü bu tarafa çevrildi. Zaten yıllardır rağbet gören gram altın daha fazla rağbet görmeye başladı.

Şu sıralarda 980 lira üzerinde fiyatlanan gram altının yükselişindeki en büyük etken ise dolar kuru oldu. Yani Türk Lirasının değer kaybediyor olması. Global piyasalarda bakıldığında altın fiyatlarında aşırı bir yükseliş söz konusu değil. Buna karşın Türkiye’de altın fiyatları ciddi anlamda yükselişte. TL’de yaşanan değer kaybı nedeniyle yükselen altın fiyatları yatırımcısını sevindirirken, borçlusunu veya evlenecekleri ise üzüyor.

Ons altın tarafında ise fiyatlama gram altına göre daha sakin. Şu sıralarda 1,850 dolar civarında bir fiyatlama içerisinde olan ons altını etkileyen faktörler oldukça fazla. Son dönemde yaşanan Ukrayna -Rusya krizi, beraberinde getirdiği enerji krizi, Fed’in faiz artırım sürecine girmesi gibi detaylar altın fiyatlarını ciddi anlamda etkilemekte.

Güncel Altın Fiyatı Analizleri – 27 Haziran 2022

Bu bölümde uzman analistlerin, aracı kurum ve bankaların günlük forex bültenlerinde paylaşmış oldukları altın analizlerini bulabilirsiniz. Teknik ve temel analiz anlamında sizleri bilgilendirecek, gün içerisinde açıklanacak olan ekonomik takvim verileri ile fiyatlamaları etkileyebilecek gelişmeleri bu bölümde bulabilirsiniz.

Ahlatçı Yatırım – Altın Yorumları – 27.06.2022

Gram altında Cuma günü akşam açıklanan Türk Lirası kredilerde getirilen yeni koşullar ile birlikte kurda geri çekilme yaşanması ile üssel 50 GAO. ortalama olan 965TL seviyesine kadar aşağı yönlü hareket gördük. Bugün yurt içinde kabine toplantısını takip ederken, ABD verileri ons altın için önemli olabilir.

Ons altında yatay aşağı yönlü hareketin devam etmesi ve kur tarafında 17TL yukarı yönlü geçilememesi kalıcı 1000TL altında fiyatlamaya neden olabilir. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde gram altında 1028 ve 1032 dolar direnç; 1011 ve 1000 dolar ise destek olarak takip edilebilir.

Ons altında aşağı yönlü baskı ve yukarı yönlü fiyatlamaların sınırlı kalması genel olarak devam ediyor. Teknik olarak giderek zayıflayan yükseliş beklentisi bir süre sonra aşağı yönlü kırılım gerçekleşmesine neden olabilir. Bugün ABD verilerini takip edeceğiz. Genel olarak yükselişlerin sınırlı kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

1840$ ve üzeri yükselişler ABD verileri ile birlikte kar al olarak düşünülebilir. Geri çekilmelerde 1820 ana destek bölgesi olmaya devam ederken olası 1820$ geri çekilmeleri tepki hareketi için beklenebilir. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde ons altında 1.845 ve 1.854 direnç, olası satış baskısında ise 1.821 ve 1.810 destek seviyeleri takip edilebilir.

A1 Capital – Altın Yorumları – 27.06.2022

Ons/Altın’da dar bantta yatay seyir etkisini sürdürürken, Cuma günü %0.21 oranında sınırlı değer kaybı ile 1827.05$ seviyesinden kapanış gerçekleşti. Teknik göstergelerde negatif görünümün sürüyor olması zayıf görünümün devamını destekler konumda. Kısa vadeli hareketler açısından 1833- 1877$ seviyeleri ilk destek ve direnç konumunu koruyor. Bu seviyelerin kırıldığı yönde hareketler hızlanacaktır.

DESTEK 1833 1807 1787
DİRENÇ 1877 1916 1950

Gram/Altın’da Cuma günü kur hareketleri paralelinde sert geri çekilme yaşanırken, %2.44 oranında değer kaybı ile 992.07TL seviyesinden kapanış gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta boyunca göstergelerde bozulma görülürken, Cuma günü yaşanan geri çekilme ile kısa vadeli ortalamalarında altına inildiğini görüyoruz. 1000TL seviyesinin altında yaşanabilecek geri çekilmelerde 981 ile 968 TL seviyeleri kısa vadeli ilk destekler olarak takip edilebilir.

DESTEK 981 968 950
DİRENÇ 1042 1058 1100

Osmanlı Yatırım – Altın Yorumu – 27.06.2022

1,833.39 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü ivmelenmeler görebiliriz. Önceki işlem gününde 1,834.95 seviyesinden kapanan ons altın için günlük kazanç %0.42 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının altında olan ons altın için RSI göstergesi 47.11 seviyesinde iken momentumu 99.30 seviyesinde.

Gün içi aşağı yönlü hareketlerde 1,833.39 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 1,829.85, 1,824.75 ve 1,821.21 destekleri önemli hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 1,838.48, 1,842.02 ve 1,847.12 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

Altın Fiyatları Ne Olur?

Yatırımcılar tarafından en çok sorulan soru altın ne olur, altın fiyatı yükselir mi düşer mi gibi sorular. Bu sorulara yanıt vermek oldukça güç. Özellikle TL bacaklı altın tarafında. Yani gram altın, çeyrek altın gibi enstrümanlar hakkında net fikirler yürütmek oldukça güç. Bunun nedeni ise dolar kurunun fiyatlara etkisi.

Ons altın için konuşacak olur isek, şu an fiyatlamaları etkileyebilecek gelişmeler arasında Fed’in sıkılaşma politikası neticesinde faiz artırımları, Rusya-Ukrayna krizi, enerji krizi ve gıda krizi ihtimali gibi detaylar yer alıyor diyebiliriz. Yine ABD’de ekonomik takvim verileri ve enflasyonu dizginlemeye yönelik alınabilecek kararlar ons altın fiyatı üzerinde etkili olabilir.

Altın ne olur sorusuna cevap verebilmek için altın fiyatlarını etkileyebilecek faktörleri bilmekte fayda olacaktır. Bu nedenle şimdi hem ons altın fiyatına etki eden hem de gram altın fiyatlarına etki eden faktörleri detaylı bir şekilde sıralayalım.

Ons Altın Fiyatını Etkileyen Faktörler

Tüm dünyada işlem gören ve altın denildiğinde akla gelen altın çeşidi ons altındır. Yani altı fiyatı denildiğinde dünyanın hemen her yerinde ons altın fiyatı anlaşılır. Dolayısı ile dünyadaki bir çok gelişme ons altına etki etme potansiyeli taşımaktadır.

 • ABD’de ve gelişmekte olan ülkelerde enflasyon oranları
 • ABD Merkez Bankası Fed’in faiz ve para politikası kararları
 • Savaş- terör olayları vb. gelişmeler
 • VİX korku endeksinde yaşanan sert değişimler
 • Emtia ürünlerinin genel olarak fiyat hareketleri
 • Altın arz- talep dengesi
 • Ekonomik krizler, büyüme, işsizlik vb veriler
 • Jeopolitik riskler ve gelişmeler
 • Hindistan’ın düğün sezonlarında altına olan talebi

Ons altın fiyatlarına etki eden faktörler bu şekilde. Türkiye’de altın fiyatlarını etkileyebilecek gelişmeler ise biraz daha farklı.

Türkiye’de Altın Fiyatını Etkileyen Faktörler

Bu bölümde ise gram altın fiyatlarını etkileyen faktörleri sıralayalım. Aslında sadece gram altını değil, çeyrek altın, tam altın, 5’i bir yerde gibi altın çeşitlerini etkileyen faktörler de diyebiliriz. Yani kısacası ons altın dışındaki Türkiye’de işlem gören altın çeşitlerini etkileyen faktörler diyebiliriz.

 • Ons altın fiyatlarında yaşanan yükseliş ve düşüşler
 • Dolar kurunda yaşanan yükseliş ve düşüşler

Aslına bakarsanız Türkiye’de altın fiyatlarını sadece bu iki madde etkilemekte. Çünkü gram altın fiyat hesaplaması dolar kuru ve ons altın cinsinden yapılıyor. Bu nedenle ikisine etki eden faktörler Türkiye’de altın fiyatlarını etkilemektedir. Kısaca gram altın hesaplamasına da değinmekte fayda var.

Gram Altın Hesaplaması

Hesaplama yapılırken dolar kuru ve ons altın kullanılıyor. Formülü ise şu şekilde; 1 ONS = 31,10 gram altın olarak ifade edilmekte. Yani 1 ons altın şu sıralarda 1,850 dolar. Hemen doları TL’ye çevirelim. Şu an dolar kuru 16,75X1,850$ denildiğinde, 30,987 rakamı bulunuyor. 30,987/31,10 denildiğinde ise gram altının şu anki fiyatı 996 lira bulunuyor.

Ons Altın Ne Olur?

Fiyatlamaları etkileyebilecek gelişmeleri belirttik. Şu an için altında yön aşağı görünüyor. Belirttiğimiz ons altını etkileyen faktörleri inceleyerek sizler de altın fiyatlarını tahmin etme konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Tabi bunlar işin temel analiz kısmını oluşturmakta. Teknik analiz öğrenerek, grafik okuma ve çeşitli indikatörler kullanarak fiyat tahminlerinizi daha tutarlı hale getirebilirsiniz.

Gram Altın Fiyatı Ne Olur?

Türkiye’de altın fiyatlarını etkileyen faktörleri yukarıda sıraladık. Bu faktörleri bilmenizde fayda var. Çünkü altın analizi yaparken temel analiz anlamında sizin büyük bir yol kat etmenizi sağlayacaktır. Teknik analizde ise graik okumayı öğrenerek kendi grafiklerinizi çizebilirsiniz. Yine en çok kullanılan indikatörler arasından seçeceğiniz indikatörlerle de fiyat tahminlerinizi daha tutarlı hale getirme fırsatı bulabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*