Dolar Ne Olur? Yükselir mi – Düşer mi? Uzmanların Güncel Dolar Yorumları

dolar ne olur uzman yorumları
dolar ne olur uzman yorumları, güncel analizleri

Türkiye’de son dönemde döviz krizi yaşanıyor desek yanlış olmaz sanırım. Çünkü savaşa giren ülkelerin parasından bile daha fazla değer kaybeden bir Türk Lirası var. Son 1 yılda 2 kat değer kaybeden TL ile günden güne değer kazanan döviz kurunu izlemekteyiz. Tabi bu durum vatandaşların alım gücünü düşürmekte ve can sıkmakta. Peki dolar ne olur, dolar kurunda yükseliş devam eder mi? Dolar kuru yükselir mi düşer mi? Uzmanların güncel analizleri ve merak edilenler bu sayfada.

Dolar Ne Olur?

Bugün günlerden 27 Haziran 2022 Pazartesi. Uzun bir aradan sonra Türk Lirası güne değer kazancı ile başladı. BDDK’nin 24 Haziran’da almış olduğu karar gereği, kasasında 15 milyon TL tutarından fazla döviz bulunduran şirketlere artık TL kredi verilmeyecek. Bu kararla birlikte kasasında döviz olup da kredi kullanmak isteyen şirketlerin satışa geçtiği belirtiliyor. Bu nedenle dolar kuru düşerken Türk Lirası güne değer kazancı ile başlıyor. Ancak bu geçici hamleler Türk Lirasında kalıcı bir yükselişi sağlamaya yetmeyecek gibi görünüyor.

Faiz – Kur İlişkisi

Bir ülkede faizler artırıldığında o ülkenin para biriminin değeri artar. Nedeni ise, daha yüksek faiz veren paraya yatırımcıların daha çok rağbet göstermesidir. Aslında denklem oldukça basit. Bir ülke paranızı yatırdığınızda 1000 liranıza 5 lira öderken, diğer ülke 25 lira ödüyorsa elbette ki 25 lira ödeyen ülke para birimi tercih edilecektir. Tabi bazı durumlarda işin rengi değişebilir.

Örneğin şu an Türkiye %14 faiz veriyor. Buna karşın parası değer kaybediyor. Çünkü ülkelerin özellikle de ABD’nin faiz artırdığı bir ortamda Türkiye faizi indirimlerini konuşuyor. Bu nedenle de şu anki faiz oranı yatırımcıları cezbetmiyor. Çünkü ülkede enflasyon TÜİK’e göre %73’e çıkmış durumda. Gayrı resmi hesaplara göre ise %150’leri aşan bir enflasyon oranından bahsediliyor. Enflasyonun bu kadar altında bir faiz verilen ülkede yatırımcılar enflasyon kaybını faizden karşılayamıyor. Dolayısı ile de TL yerine dövize yatırıma devam ediyorlar.

Uzmanların Güncel Dolar Kuru Yorumları – 24 Haziran 2022

Aracı kurumlar tarafından yayınlanan günlük forex bültenleri içerisinde bulunan dolar kuru yorumlarını bu bölümde sizlerle paylaşıyoruz. Güne başlarken, gün içerisinde doları etkileyebilecek faktörleri bu bölümde öğrenebilirsiniz. Yeni işlem gününde sizi bekleyen gelişmeleri öğrenerek gün içi işlem stratejinizi belirleyebilirsiniz. Uzmanların güncel dolar yorum ve analizlerine göz atarak kendi öngörülerinizle kıyaslayabilirsiniz. Şimdi bugünün analizlerine kısaca bir göz atalım. 24.06.2022 tarihli güncel dolar/TL analizleri;

İktisatbank – Dolar Analizi – 27.06.2022

BDDK’nın tebliği sonrası, döviz piyasasında büyük bir volatilite yaşanıyor. Cuma günü, USDTRY kurunun haftayı 17,36 seviyelerinde yatay bir şekilde tamamladığına inandığımız ve eve gittiğimiz bir noktada, BDDK’dan gelen yeni karar sonrası kurun ilk etapta %5 gerileyerek 14,4975 seviyesini test ettiği akabinde de haftayı 16,99 seviyesinde tamamladığını gördük.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde, Asya piyasalarında 16,80 seviyesinden güne başlayan kur, sabah erken saatlerde bültenimizi yazarken 16,62 seviyesine kadar gevşedi. USDTRY cephesinde uzun pozisyonlarımızı realize ettiğimiz 16,40 seviyesinden bu yana pozisyon almayarak gelişmeleri seyretmek adına kenarda bekliyoruz.

Teknik mânâdan 16,62 seviyesine dikkat edilmelidir. Haftalık kapanışın 16,62 seviyesinin altında olması, aşağı yönlü hareketin ivme kazanmasına neden olacaktır.

Piramit Menkul – Dolar Analizi – 27.06.2022

USDTRY kurunda cuma günkü işlemlerde 16,4798-17,3837 bandında sert satıcılı hareket edildi. Günün ikinci yarısında gelen sert satışların etkisiyle 50 günlük AO (mavi) 16,50 seviyelerine geri çekilme izledik.

Teknik açıdan geri çekilmelerde ilk etapta 16,80 desteğini takip etmekteyiz. Sonraki önemli seviye olarak 50 günlük AO (16,50) izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde psikolojik direnç konumunda izlediğimiz 17,00 direncini önemsemekteyiz. Bu seviyenin üzerine yerleşme olması durumunda güçlenme hareketi yeniden başlayabilir.

Osmanlı Yatırım – Dolar Yorumları – 27.06.2022

Dolar/TL tarafında satıcılı bir seyrin olduğu gözleniyor. Önceki işlem gününde 16.6200 seviyesinden kapanan Dolar/TL’nin pozitif ayrıştığı gözlemlenirken, günlük kayıp %1.58 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının altında olan kur için RSI göstergesi 46.29 seviyesinde iken momentumu 96.65 seviyesinde.

Gün içi yukarı yönlü hareketlerde 16.6738 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 16.7767, 16.9335 ve 17.0364 dirençleri önemli hale gelebilir. Olası geri çekilmelerde ise 16.5170, 16.4141 ve 16.2573 destek seviyeleri olarak izlenecektir.

Türkiye’de Yüksek Enflasyon Sorununun Nedenleri

Şu an için Türkiye’nin en önemli sorunu enflasyon olarak gösteriliyor. Enflasyonun yükselişinin ana sebebi ise döviz kurları. Dolar kuru ve diğer döviz birimlerine karşı 2 kat değer kaybeden Türk Lirası nedeniyle enflasyon yükseliyor. Elbette ki enerji enflasyonundaki artışı da göz ardı etmemek gerek ancak şu an döviz kuru 10 lira altında olsa çok daha düşük enflasyon rakamlarını konuşuyor olacağımız da bir gerçek.

Türkiye’nin yatırım, istihdam, ihracat ile büyüme stratejisi vatandaşı fakirleştiriyor. Alım gücünü düşürüyor. Evet ihracatçı para kazanıyor, evet bankalar para kazanıyor ama vatandaşın para kazanmadığı bir sistemin nereye kadar sürdürülebileceği meçhul.

Enflasyonun göz ardı edildiği bir ortamda döviz kurlarında yükseliş kaçınılmaz olacaktır. Önümüzdeki günlerde enflasyona ve yükselen döviz kurlarına karşın herhangi bir tedbir alınıp alınmayacağı merak edilirliliğini koruyor. Alınabilecek önlemler arasında

  • Faiz Artırımı (Erdoğan son açıklamasıyla buna kapıyı kapadı)
  • Süper Bono
  • Enflasyona Endeksli Tahvil

bu gibi kalemlerle döviz kuru ve enflasyonun önüne set çekilmeye çalışılabilir. Daha önce kur korumalı mevduat ile bir miktar dövizde geri çekilme olayını başarılmıştı. Ancak geldiğimiz nokta yine aynı seviyelere yani KKM öncesi seviyelere yakın. Faiz silahı kullanılmadan döviz kurunu dizginlemek için alınan tedbirler maalesef geçici olmaktan öteye gidememekte. Ancak bu görülmesine karşın faizleri düşüreceğiz diyen bir yönetim var şu an.

Dolar Düşer mi – Yükselir mi?

Çok spesifik bir soru dolar düşer mi yoksa yükselir mi sorusu. Net bir cevap vermenin mümkün olmadığı bu sorunun cevabını hükümetin politikaları belirleyecek.

Eğer faiz artırımı olursa ve TL’nin faiz artırımları ile savunabileceği mesajı yeniden piyasaya verilirse kurda gevşeme kaçınılmaz olur. Ancak bahsettiğimiz üzere şu an siyasi kanat faiz artırımına kapıları kapatmış izlenimi veriyor. Süper bono veya enflasyona endeksli tahvil gelirse kısa vadeli döviz kurları aşağıya çeker ancak uzun vadede kurlarda düşüşler yeniden alım fırsatı olarak görülebilir.

Döviz Kurundaki Artışın Ev Fiyatlarına ve Kiralara Etkisi

Döviz kurlarında yaşanan yükseliş ev fiyatlarında da artışa neden oluyor. Özellikle yabancılara mülk satımı ile vatandaşlık yolunun açılmasıyla birlikte yabancılara ev satışları patlamış durumda. Tabi bu da TL kazanan yerli vatandaşın belini büküyor.

Ev kiralarında da benzer durum yaşanıyor. Milyonlarca Afgan, Suriyeli, Pakistanlı mülteci ile birlikte Ukrayna’da savaştan kaçıp gelenlerle kira fiyatlarında da fahiş artışlar yaşanmaya başladı. Kira fiyatlarında yaşanan artışların artan kentsel dönüşüm projeleri ile de ilgisi var. Ancak göçmen nüfusun artması en büyük etken olarak gösteriliyor. Artık ev sahipleri enflasyon oranları neticesinde belirlenen kira artış tutarını kabul etmiyor. Bunun yerine kira fiyatlarını önceki yıla göre 2-3 katına çıkaran ev sahipleri var. Bu durum kiracıların canını sıkarken, ev sahibi olmak da Türk vatandaşları için giderek zorlaşıyor.

Döviz Kurunda Yaşanan Yükselişin Altın Fiyatlarına Etkisi

Bildiğiniz üzere ülkemizde dolar kuru yükseldiğinde altın fiyatları da yükseliyor. Türkiye’de dolar yükseldiğinde ons altın fiyatına bir etkisi olmaz. Ancak gram altın fiyatına etkisi oluyor. Yine çeyrek altın, cumhuriyet altını gibi ülkemizde alışverişi yapılan altın çeşitleri doların yükselmesi veya düşüşünden etkileniyor.

Son dönemde artan döviz kurları nedeniyle gram altın fiyatlarında da sert bir yükseliş yaşandı. Gram altın neredeyse 1000 TL seviyesine yükseldi. Doların altın fiyatlarına etkisiyle ilgili altın fiyatlarını etkileyen faktörler başlığına göz atabilirsiniz.

Ekonomi bu kadar kötü yönetilirken erken seçim olup olmayacağı merak ediliyor. Bu anlamda 2023 Haziran öncesinde bir adım atılmayacağına dar Cumhur ittifakından açıklamalar var. Millet ittifakı ise bir an önce erken seçim istiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*