Dolar Ne Olur? Neden Yükseliyor? Dolar Artar mı? Uzman Dolar Yorumları

dolar ne olur uzman yorumları
dolar ne olur uzman yorumları, güncel analizleri

Türkiye’de son dönemde döviz krizi yaşanıyor desek yanlış olmaz sanırım. Çünkü savaşa giren ülkelerin parasından bile daha fazla değer kaybeden bir Türk Lirası var. Son 1 yılda 2 kat değer kaybeden TL ile günden güne değer kazanan döviz kurunu izlemekteyiz. Tabi bu durum vatandaşların alım gücünü düşürmekte ve can sıkmakta. Peki dolar ne olur, dolar kurunda yükseliş devam eder mi? Dolar kuru yükselir mi düşer mi? Uzmanların güncel analizleri ve merak edilenler bu sayfada.

Dolar Ne Olur?

Dolar kurunda beklentilerimize paralel olarak yukarı yönlü seyir devam ediyor. TCMB‘nin ısrarla faiz artırmaması ve diğer ülkelerin faiz artışları Türk Lirasının değer kaybını derinleştiriyor. Son olarak Fed’in yapmış olduğu 75 baz puanlık faiz artırımı sonrasında dolar kuru 17,90 civarında fiyatlamasını sürdürüyor. Seçimlere 1 yıldan az bir süre kalmışken, ekonomik faaliyetlerde nasıl bir iyileşme yaşanabilir sorusunun cevabı merak konusu. Her geçen gün artan döviz kurları ile nasıl mücadele edileceği bilinmiyor.

Kur korumalı hesaplar bir yere kadar idare etti ancak kurdaki yükselişe engel olamadı Ancak bu sirenin uzamasına neden oldu ve biraz zaman kazandırmış oldu. Sonuç olarak faiz artırmayıp KKM hesaplarına yüksek gelir vaat eden bir atmosfere bürünen Türkiye Ekonomisi önümüzdeki dönemde nasıl bir performans gösterecek izleyeceğiz. Tabi Türkiye ekonomisinin yanı sıra dünyada neler olacağı da önemli. Avrupa ve ABD gibi önde gelen ekonomiler için resesyon muhabbeti ortaya atılmışken dolar ne olur sorusuna cevap verebilmek pek de kolay değil. Ancak TCMB bağımsızlığına vurgu yapılır, faiz artırımlarına başlanmadığı sürece, yaşanan düşüşlerin alım fırsatı olarak görüldüğünü belirtebiliriz.

Uzmanların Güncel Dolar Kuru Yorumları – 12 Ağustos 2022

Aracı kurumlar tarafından yayınlanan günlük forex bültenleri içerisinde bulunan dolar kuru yorumlarını bu bölümde sizlerle paylaşıyoruz. Güne başlarken, gün içerisinde doları etkileyebilecek faktörleri bu bölümde öğrenebilirsiniz. Yeni işlem gününde sizi bekleyen gelişmeleri öğrenerek gün içi işlem stratejinizi belirleyebilirsiniz. Uzmanların güncel dolar yorum ve analizlerine göz atarak kendi öngörülerinizle kıyaslayabilirsiniz. Şimdi bugünün analizlerine kısaca bir göz atalım. 12.08.2022 tarihli güncel dolar/TL analizleri;

İnfo Yatırım – Dolar Yorumu – 12.08.2022

Hafta içerisinde piyasalar yurtiçinden gelen ekonomik verileri takip etti. Hafta ortasında TÜİK işsizlik oranını açıklamış ve açıklamaya göre Haziran’da işsizlik oranı0.3 puan azaldı ve böylelikle yüzde 10.3 seviyesinde gerçekleşti. Diğer yandan dün TCMB’nin açıklamasına göre bankanın brüt rezervi geçtiğimiz hafta 7.4 milyar dolar arttı. Bu artış ise yaklaşık olarak 1 yılın haftalık bazda en hızlı artışı olarak kayıtlara geçti. Dikkat çeken bir diğer konu ise Türkiye CDS’i oldu. Türkiye’nin risk priminde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı ve risk primi bir buçuk yılın en uzun düşüş serilerinden birini gerçekleştirdi.

Bu düşüşte küresel bazda azalan enflasyon endişeleri ve artan risk iştahı etkili oldu diyebiliriz. Diğer yandan yeni günde de yurtiçinden gelen veriler izlendi. TÜİK’in açıklamasına göre Türkiye’de sanayi üretimi Haziran’da aylık yüzde 1.3 artış gösterdi. Veri beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Bunlar dışında hafta içerisinde ABD’den gelen TÜFE, ÜFE ve işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verileri izlendi ve gelen veriler piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 18.00 – 18.15 – 18.25 seviyeleri direnç noktaları olarak; 17.75 – 17.60 – 17.38 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Anadolu Yatırım – Dolar Analizi – 12.08.2022

Dolar/TL kuru dünkü işlemlere 17,8672 seviyesinden başlarken, gün içinde 17,96 seviyesi test edildi, günü hafif artı yönde 17,9466 seviyesinden tamamladı. 18,00 TL direnç seviyesinin altında yatay görünüm bozulmadı. Gün içi geri çekilmelerde 22 günlük AO’dan 17,86’dan destek buldu. Teknik olarak kurda 18,00 kısa vadeli direnç seviyesi olarak yer alırken, bu seviyenin yukarı yönde kırılması ile kurda yeniden yükseliş trendi oluşabilir.

18,15 ara direnç, tarihi zirve ise 18,36’da yer alıyor. Kısa vadeli destek olarak 17,85 seviyesi bulunurken, yıl içi geri çekilmelerde orta vadeli destek olan 50 günlük AO ise 17,57’den geçiyor. Dün yurt içinde açıklanan TCMB brüt döviz rezervleri önceki haftaya göre 6,7 milyar dolar artarken, net rezervler 2,7 milyar dolar artış gösterdi. Geçtiğimiz hafta yerlilerin döviz mevduatlarının 4,16 milyar dolar arttığı görüldü. ABD’de temmuz ayı ÜFE aylık bazda -0,50% oranında geriledi. Yıllık ÜFE %9,80 ile ocak ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Bugün ABD veri gündemi sakin olurken, yurt içinde haziran ayı sanayi üretimi öne çıkıyor.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Ne Olur – 12.08.2022

Kurda gün içi fiyat aralıklarında çok fazla değişen bir şey yok. Özellikle CDS ve tahvil faizlerinde yaşanan geri çekilmeye rağmen kurda aşağı yönlü hareketlerin sınırlı kalmaya devam etmesi dövize olan talebin devam edeceğini gösteriyor. Bu nedenle bugün yurt içinde açıklanacak sanayi üretimi ve perakende satışlar verilerinin de fiyat üzerinde etkisi sınırlı kalacaktır.

Son iki günde enflasyon verileri beklentilerin altında kalan ABD’de ise Michigan tüketici güvenini takip edeceğiz. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde kurda 17,98 ve 18,05 TL direnç seviyesinin takip edilebilir. Olası satış baskısı durumunda ise 17,85 ve 17,75 TL destek seviyeleri takip edilebilir.

Dolar Neden Yükseliyor?

Doların yükseliyor sorusu son yıların en önemli soru başlıkları arasında yer alıyor. Çünkü dolar kuru son bir kaç yılda ciddi anlamda değer kazandı. Türk Lirasında yaşanan büyük çöküş sonrası yatırımcılar daha fazla dolar almaya başladılar. Dolayısı ile şimdi de yatırımcılar dolar artacak mı, dolar ne zaman artar, dolar kaç tl gibi sorularla karşımıza gelmekte.

Dolar 2022 yılında Fed’in faiz artırımlarına başlamasıyla birlikte küresel piyasalarda yükselişe geçti. Ancak bunun öncesinde Türkiye’nin yeni ekonomi modeli adı altında bir modele geçmesi TL’nin değersizleşmesine neden oldu. Şu an için doların TL’ye karşı yükselmesinin temel nedeni olarak tüm dünyada yükselen faizler gösteriliyor. Yani ABD Merkez Bankası FED ve diğer ülkeler faiz artırırken, TCMB faiz artırmamakta ısrar ediyor. Ayrıca siyasi olarak da faizlerin daha fazla düşürülmesi yönünde baskılar var. Bu nedenle de dolar daha fazla artmakta.

2023 yılında seçimler var. Yani erken bir seçim olmaz ise 2023 haziran ayında seçim yapılacak. Bu seçimlerde şu anki iktidarın kaybetmesi halinde muhtemelen daha yüksek faiz verilen bir ortama giriş yapacağız. Bu da döviz kurunu aşağı çekecektir. Özellikle Ali Babacan gibi piyasaların güven duyduğu isimlerin ön planda olacağı yeni bir hükümet gelir ise, dövizde ve dolar kurunda düşüş kaçınılmaz olacaktır.

Dolar Daha Artar mı?

Kurun daha fazla artıp artmayacağı merak edilmekte. Bu soruya net bir cevap vermek elbetteki zor. Ancak ABD’de enflasyonu düşürmek için FED harekete geçmiş durumda. Faiz artırımlarına başlayan ABD Merkez Bankası’nın, Eylül sonrasında da bilanço daraltımını da başlatması bekleniyor. Bu durum küresel piyasalarda doların daha da değerleneceği bir ortamın bizi beklediğine işaret ediyor.

Her ne kadar son dönemde dolar endeksinde yaşanan yükselişlere karşın aşırı bir oynaklık yaşanmasa da bir kırılım yaşanabilir. ABD dolar endeksi yukarı yönlü hareketini sürdürürse dolar kurunda 18 liranın aşılabilir. Bu durumda kurda 20 TL seviyesine doğru yükselişler yaşanabilir. Analistlerin dolar yorumları güncel olarak takip edilerek günlük fiyat hareketleri hakkında fikir sahibi olmak kolaylaşabilir.

Faiz – Kur İlişkisi

Bir ülkede faizler artırıldığında o ülkenin para biriminin değeri artar. Nedeni ise, daha yüksek faiz veren paraya yatırımcıların daha çok rağbet göstermesidir. Aslında denklem oldukça basit. Bir ülke paranızı yatırdığınızda 1000 liranıza 5 lira öderken, diğer ülke 25 lira ödüyorsa elbette ki 25 lira ödeyen ülke para birimi tercih edilecektir. Tabi bazı durumlarda işin rengi değişebilir.

Örneğin şu an Türkiye %14 faiz veriyor. Buna karşın parası değer kaybediyor. Çünkü ülkelerin özellikle de ABD’nin faiz artırdığı bir ortamda Türkiye faizi indirimlerini konuşuyor. Bu nedenle de şu anki faiz oranı yatırımcıları cezbetmiyor. Çünkü ülkede enflasyon TÜİK’e göre %73’e çıkmış durumda. Gayrı resmi hesaplara göre ise %150’leri aşan bir enflasyon oranından bahsediliyor. Enflasyonun bu kadar altında bir faiz verilen ülkede yatırımcılar enflasyon kaybını faizden karşılayamıyor. Dolayısı ile de TL yerine dövize yatırıma devam ediyorlar.

Türkiye’de Yüksek Enflasyon Sorununun Nedenleri

Şu an için Türkiye’nin en önemli sorunu enflasyon olarak gösteriliyor. Enflasyonun yükselişinin ana sebebi ise döviz kurları. Dolar kuru ve diğer döviz birimlerine karşı 2 kat değer kaybeden Türk Lirası nedeniyle enflasyon yükseliyor. Elbette ki enerji enflasyonundaki artışı da göz ardı etmemek gerek ancak şu an döviz kuru 10 lira altında olsa çok daha düşük enflasyon rakamlarını konuşuyor olacağımız da bir gerçek.

Türkiye’nin yatırım, istihdam, ihracat ile büyüme stratejisi vatandaşı fakirleştiriyor. Alım gücünü düşürüyor. Evet ihracatçı para kazanıyor, evet bankalar para kazanıyor ama vatandaşın para kazanmadığı bir sistemin nereye kadar sürdürülebileceği meçhul.

Enflasyonun göz ardı edildiği bir ortamda döviz kurlarında yükseliş kaçınılmaz olacaktır. Önümüzdeki günlerde enflasyona ve yükselen döviz kurlarına karşın herhangi bir tedbir alınıp alınmayacağı merak edilirliliğini koruyor. Alınabilecek önlemler arasında

  • Faiz Artırımı (Erdoğan son açıklamasıyla buna kapıyı kapadı)
  • Süper Bono
  • Enflasyona Endeksli Tahvil

bu gibi kalemlerle döviz kuru ve enflasyonun önüne set çekilmeye çalışılabilir. Daha önce kur korumalı mevduat ile bir miktar dövizde geri çekilme olayını başarılmıştı. Ancak geldiğimiz nokta yine aynı seviyelere yani KKM öncesi seviyelere yakın. Faiz silahı kullanılmadan döviz kurunu dizginlemek için alınan tedbirler maalesef geçici olmaktan öteye gidememekte. Ancak bu görülmesine karşın faizleri düşüreceğiz diyen bir yönetim var şu an.

Dolar Düşer mi – Yükselir mi?

Çok spesifik bir soru dolar düşer mi yoksa yükselir mi sorusu. Net bir cevap vermenin mümkün olmadığı bu sorunun cevabını hükümetin politikaları belirleyecek.

Eğer faiz artırımı olursa ve TL’nin faiz artırımları ile savunabileceği mesajı yeniden piyasaya verilirse kurda gevşeme kaçınılmaz olur. Ancak bahsettiğimiz üzere şu an siyasi kanat faiz artırımına kapıları kapatmış izlenimi veriyor. Süper bono veya enflasyona endeksli tahvil gelirse kısa vadeli döviz kurları aşağıya çeker ancak uzun vadede kurlarda düşüşler yeniden alım fırsatı olarak görülebilir.

Dolar Nasıl Düşer?

Türkiye’de doları düşürmek için öncelikle enflasyonu dizginlemek gerekir. Bir ülkede enflasyon yükseliyorsa o ülkede alım gücü düşüyor demektir. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde de eğer enflasyon artıyorsa döviz kurunda yükseliş kaçınılmazdır. Bu nedenle doları düşürmek için enflasyonu düşürmek gerekir. Enflasyonu düşürmenin en basit yolu ise ders kitaplarında faiz artırımı olarak anlatılır.

Günümüzde ABD Merkez Bankası FED, İngiltere Merkez Bankası BOE, Avrupa Merkez Bankası ECB ve daha bir çok ülke merkez bankaları faiz artırmaktadır. Enflasyonu düşürmeye çalışan ülkeler faiz artırarak sonuç almaya çalışmaktalar. Zaten son dönemde ABD enflasyon rakamları beklentilerin altında kalmış ve ”faiz yükselince enflasyon düşer” olgusu doğrulanmıştır.

Türkiye’de ise faiz oranları her ne kadar bir çok ülkenin üzerinde olsa da, diğer ülkeleri faiz artırdığı ortamda yaklaşık 500 baz puanlık bir faiz indirimi yapılmıştır. Ayrıca Cumhurbaşkanı’nın faizler konusundaki açıklamaları da faiz artırımına kapıların kapalı olduğunu göstermektedir. Bu karardan dönülür ve faiz artırımlarına gidilirse dolar kuru düşürülebilir. Ya da ABD ve dünyanın önde gelen diğer ülkelerinde merkez bankalarının faiz indirmesi durumunda dolar kuru düşebilir. Ancak yakın zamanda bu ülkelerde bir faiz indirimi beklenmemektedir.

Döviz Kurundaki Artışın Ev Fiyatlarına ve Kiralara Etkisi

Döviz kurlarında yaşanan yükseliş ev fiyatlarında da artışa neden oluyor. Özellikle yabancılara mülk satımı ile vatandaşlık yolunun açılmasıyla birlikte yabancılara ev satışları patlamış durumda. Tabi bu da TL kazanan yerli vatandaşın belini büküyor.

Ev kiralarında da benzer durum yaşanıyor. Milyonlarca Afgan, Suriyeli, Pakistanlı mülteci ile birlikte Ukrayna’da savaştan kaçıp gelenlerle kira fiyatlarında da fahiş artışlar yaşanmaya başladı. Kira fiyatlarında yaşanan artışların artan kentsel dönüşüm projeleri ile de ilgisi var. Ancak göçmen nüfusun artması en büyük etken olarak gösteriliyor. Artık ev sahipleri enflasyon oranları neticesinde belirlenen kira artış tutarını kabul etmiyor. Bunun yerine kira fiyatlarını önceki yıla göre 2-3 katına çıkaran ev sahipleri var. Bu durum kiracıların canını sıkarken, ev sahibi olmak da Türk vatandaşları için giderek zorlaşıyor.

Döviz Kurunda Yaşanan Yükselişin Altın Fiyatlarına Etkisi

Bildiğiniz üzere ülkemizde dolar kuru yükseldiğinde altın fiyatları da yükseliyor. Türkiye’de dolar yükseldiğinde ons altın fiyatına bir etkisi olmaz. Ancak gram altın fiyatına etkisi oluyor. Yine çeyrek altın, cumhuriyet altını gibi ülkemizde alışverişi yapılan altın çeşitleri doların yükselmesi veya düşüşünden etkileniyor.

Son dönemde artan döviz kurları nedeniyle gram altın fiyatlarında da sert bir yükseliş yaşandı. Gram altın neredeyse 1000 TL seviyesine yükseldi. Doların altın fiyatlarına etkisiyle ilgili altın fiyatlarını etkileyen faktörler başlığına göz atabilirsiniz.

Ekonomi bu kadar kötü yönetilirken erken seçim olup olmayacağı merak ediliyor. Bu anlamda 2023 Haziran öncesinde bir adım atılmayacağına dar Cumhur ittifakından açıklamalar var. Millet ittifakı ise bir an önce erken seçim istiyor.

Yıl Sonu Dolar Tahminleri 2022

TCMB 12.08.2022 tarihinde yapmış olduğu anket sonuçlarını paylaştı. Buna göre daha önce 18,99 seviyesi tahmini yapan TCMB’nin yıl sonu dolar tahmini 19,65 olarak açıklandı. Yıl sonu enflasyon tahmini ise %70,60 oldu.

Önde gelen bankalardan biri olan HSBC’de dolar kurunu tahminini yükseltti. HSBC yıl sonu dolar/TL tahminini 17,50’den 19,50’ye yükseltti. Yani HSBC Bank’ın tahmini TCMB’nin dolar tahmininden daha düşük kaldı.

Ünlü analistlerden Selçuk Geçer ise dolar kurunda Eylül başı gibi 20 liranın aşılacağını öngördü. Ayrıca Selçuk Geçer dolar tahmininde, kurun bir anda 60-70 lira olabileceğini belirtti. Ancak tabi bu rakam oldukça afaki ve Selçuk Geçer’in tahminleri genellikle bu şekilde kötümser oluyor. Dolayısıyla çok da fazla dikkate almamakta fayda olacağını düşünüyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*