01.11.2018 Dolar Yorumları

dolar ne olur
dolar yorumları, dolar analizi

Dolar tl paritesinde dün öğleden sonra yaşanan yükseliş hareketi ile birlikte dolar yeninden 5,60 seviyesinin üzerine yükseldi. Dolar kuru 5,60 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışsa da bunu başaramayarak günlük kapanışını 5,58 seviyelerinden gerçekleştirdi. Bu sabaha baktığımızda yine 5,58 seviyelerine yakın işlemlerin geçtiğini görmekteyiz. Bugüne baktığımızda dolar ne olur, yükselir mi düşer mi sorularına cevap vermeden önce dün ki hareketi incelememiz doğru olacaktır.

Doların dün ki yükselişinin ardında yatan nedenlerden bir tanesi vergi indirimleri olabilir. Çünkü vergi indirimleri ile devletin kasasına girecek olan vergi miktarı azalmış olacak. Bu nedenle TL ufakda olsa bir değer kaybı yaamış oldu ancak bu değer kaybının devam etmesi çok da mümkün durmuyor şu ortamda.

Doların yükselişine katkı sağlayan diğer bir neden ise şüphesiz dolar endeksi oldu. Dolar endeksinin 97,10 seviyesini aşması ile birlikte dolar kurunda sert alışlar izledik.

Dolar Analizi

Dolar tl paritesine teknik olarak baktığımızda grafik göstergeleri yukarıya dönmüş durumda ancak temel olarak baktığımızda dolar endeksinden başka dolar tl paritesini yukarı çekecek çok fazla bir done bulunmuyor diyebiliriz şu ortamda. Durum böyle iken gün içerisinde dolar endeksindeki fiyatlamaları yakından takip etmek önemli olacak. Yine Borsa İstanbul’da ki hareketlerin yönü de doları etkileyebilecek bir etkenmiş gibi durmakta.

dolar analizi
dolar yorumları

Dolar tl fiyatlamalarının yukarı yönlü devamı halinde 5,635 direnç konumunda yer almakta.  Bu seviyenin aşılması yani 5,635 seviyesinin üstüne çıkılması halinde doların aşağı yönlü görünümünü bozabilecek bir gelişme olarak algılanabilir. 5,635 seviyesinin kırılıp üzerinde saatlik kapanışlar gelmesi halinde dolar tl paritesinde 5,69 seviyesine doğru yükselişler hız kazanabilir. Bu seviyeye doğru yükselişten önce 5,65 seviyesi ara direnç konumunda bulunuyor.

Dolar tl paritesinde olası düşüş hareketlerinde ise 5,548 seviyesinin altında 5,51 ve 5,46 seviyeleri bulunmaktadır. Bu seviyelerin hedef haline gelebilmesi için öncelikle dolar tl paritesinin 5,545 seviyesi altında fiyatlamalarına ihtiyaç vardır. Dolar kurunda yaşanacak hareketliliğe bugün en büyük katkıyı dolar endeksi yapacak gibi gözükmekte. Usdtry’de düşüşlerin 5,548 seviyesinin altına geçememesi halinde ise yeniden yükselişler ön plana çıkabilir.

[irp posts=”266″ name=”Dolar Endeksi ( DXY ) Nedir?”]

Dün 1,27 seviyelerine kadar gerileyen gbpusd, 1,13 seviyelerine kadar düşen euro dolar paritesi ile birlikte 97,10 seviyesini aşan dolar endeksi bugüne baktığımızda 96,70 seviyelerine kadar bir geri çekilme içerisinde. Dolayısı ile dxy bir miktar gevşiyor diyebiliriz. Zaten gbpusd ve eurusd fiyatlamaları da düne göre daha pozitif durumda. Bu ortamda dolar kurunda 5,635 seviyesinin üzerine doğru bir hareket gerçekleşmesi zor. Bu durumda olası yükselişlerde kısa stoplu olarak satış fırsatı gibi bir algı piyasa oyuncuları için oluşabilir. Yine de her ihtimali göz önünde bulundurup dikkatli kararlar almakta fayda olacaktır.

Ayrıca Borsa İstanbul’da bir kaç gündür süren düşüşlerin devamı gelecek mi yoksa borsanın tepki verme zamanı geldi mi sorularının cevapları da dolar üzerinde etkili olabilecektir. Bu nedenle dolar kurunda yaşanabilecek hareketleri değerlendirirken bu detayları da göz önünde bulundurmakta ve piyasa takibi yapmakta fayda olacaktır.

[alert type=”warning” icon-size=”big”]Yasal Uyarı: dolarforum.Com’ da yer alan bilgi, yorum ve paylaşımlar “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında olmamakla beraber, bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada paylaşılan hiç bir içerik yatırım tavsiyesi veya öneri niteliği taşımamaktadır.[/alert]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*