08.11.2018 Altın Yorumları

altın günlük yorumları
altın yorumları, ons altın analizi, güncel gram altın fiyatları

Altın fiyatları denildiğinde akla Türkiye’de gram altın fiyatları yurt dışı piyasalarda işlem yapanlar için ise ons altın fiyatları gelmektedir. Ons altın fiyatları ile gram altın fiyatları sanılanın aksine bir ok zaman korele hareket etmemektedir. Yani ons altın yükseldiğinde gram altın yükselmemekte veya gram altın düştüğünde ons altın düşmemektedir. Zaten bunun en önemli örneğini bu sene yaşadık ki gram altın fiyatlarının rekor üstüne rekor kırarak 272 lira seviyesine ulaştığı bir ortamda ons altın fiyatı 1,200 dolar seviyesinin altına gerilemekte ve 1,160 dolar seviyelerine doğru düşüşler yaşıyordu.

[irp posts=”427″ name=”Altın Yorum ve Analizleri 07.11.2018″]

Sene içerisinde yaşanan altın fiyatlamalarındaki değişiklikler ons altın ile gram altının birbiriyle doğru bir korelasyon içerisinde bulunmadığını gösterdi. Bunun da nedeni elbette ki dolar kuru. Bu nedenle özellikle gram altın yatırımcıları ons altın fiyatlarının yanı sıra dolar tl kurundaki fiyatlamaları da yakından takip etmelidirler. Bu şekilde bir bilgiyi paylaştıktan sonra ons altın ve gram altın nasıl fiyatlanıyor, altın fiyatları ne olacak, yükseliş yaşanır mı yoksa düşecek mi gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışalım.

Ons Altın Yorumları

Altın ons fiyatı 1237 dolar üzerini denemesine karşın bu fiyat üzerinde bir türlü tutunamadı ve geri çekilme başladı. 1237 dolar seviyesinin üzerinde günlük kapanışlar gerçekleştiremeyerek 1,220-1230 bandına geri çekilen altın fiyatlarında kısa vadeli bir negatif görünüm oluşmuş durumda. Altın fiyatlarında uzunca bir süredir pozitif olmaya devam ediyoruz.

altın analizi
ons altın grafiği

1200 dolar altında iken Fed’in faiz kararı sonrası altın fiyatlarında yükseliş beklentimizin bulunduğunu her zaman vurgulamıştık ve neticesinde 1240 dolar seviyesinin üzerine kadar yükseldik. Bu seviyelerden gelen kar satışları ile bir miktar gerileyen altın fiyatı 1225 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Bugüne baktığımızda ons altın fiyatı için 1222 dolar seviyesi ön plana çıkıyor bu seviyenin altında 1214 ve 1203 dolar seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Ons altın fiyatlamalarında olası toparlanmalarda 1230 dolar seviyesinin üzerinde bir tutunma gerçekleşmesi oldukça önemli olacak. Bu seviyenin aşılması üzerinde kapanışlar gerçekleşmesi altın fiyatlarını yeniden pozitif bir havaya sokabilir. Bu sayede 1.237 ve 1245 dolar seviyesinin hedef noktalar olabileceği ons altın fiyatında önümüzdeki hafta Trump ve ülke liderlerinin yapacağı konuşmalar etkili olabilir.

[irp posts=”126″ name=”Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler”]

Gram Altın Fiyatları

Gram altın fiyatlarında 231 lira seviyesinin altına indiğimizden bu yana olumsuz duruşumuz devam ediyordu. Yani gram altında aşağı yönlü hareketin sürdürülebileceğini savunuyorduk. Bu sayede 210 lira seviyesine kadar geriledik. 210 liranın altına inip inmemekte kararsız olan gram altın fiyatları için dolar kuru belirleyici olacak gibi duruyor. Doların bugün 5,42 seviyesini aşamaması halinde gram altın fiyatlarının 210 lira seviyesinin altına kayması muhtemel olacaktır. Gram altın yatırımcılarının dolar kurunu etkileyebilecek gelişmeleri yakından takip etmeleri önemli olacaktır.

[alert type=”warning” icon-size=”big”]Yasal Uyarı: dolarforum.Com’ da yer alan bilgi, yorum ve paylaşımlar “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında olmamakla beraber, bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada paylaşılan hiç bir içerik yatırım tavsiyesi veya öneri niteliği taşımamaktadır.[/alert]

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*